Teorik Fizik

Bölümümüzde yürütülen teorik araştırmalar ağırlıklı olarak yerçekimi ve kozmoloji, nötrino astrofiziği, yoğun madde fiziği ve matematiksel fizik dallarında yürütülmektedir.

Bölümümüzdeki teorik araştırmalar ağırlıklı olarak yerçekimi ve kozmoloji, nötrino astrofiziği ve nükleer astrofizik, matematiksel fizik ve yoğun madde fiziği dallarında yürütülmektedir.

Nötrino astrofiziği alanında özellikle Güneş nötrinoları ile süpernova ve proto-nötron yıldızlarından gelen nötrinolar aktif şekilde çalışılmaktadır. Nükleer astrofizik araştırmaları evrenin nükleer kombinasyonunun nasıl ve hangi koşullar altında oluşmuş olduğu sorusu etrafında yoğunlaşmaktadır.

Kozmoloji çalışmaları arasında erken evrende gerçekleştiği düşünülen bir ivmelenerek genişleme dönemi olan kozmolojik enflasyon hipotezi ve enflasyonun kozmik mikrodalga fon ışınımına etkileri yer almaktadır.

Yoğun madde fiziği çalışmalarının ana eksenini ise aşırı-soğuk atom sistemlerinde ve kayıplı fotonik sistemlerde simüle edilebilecek bazı çok-parçacıklı kuantum durumlarının incelenmesi oluşturmaktadır.

Bu çalışmaların detayları aşağıdaki linklerde görülebilir :

Yerçekimi ve kozmoloji

Nötrino Astronomisi ve Astrofiziği

Nükleer Astrofizik

Yoğun Madde Fiziği

%d blogcu bunu beğendi: