Hortaçsu-Fest

Kuantum alan teorisi, gravitasyon ve matematiksel fizik alanlarında önemli çalışmalar yapmış Prof. Dr. Mahmut Önder Hortaçsu‘nun 75. yaş günü vesilesiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölümünde 19 Nisan 2018 Perşembe günü bir bilimsel toplantı düzenlenecektir.

Konuşmacılar ve konu başlıkları için lütfen tıklayınız.

20180419_174130


Prof. Dr. Mahmut Hortaçsu

Bu sene​,​ öğrencileri ve meslektaşları olarak​,​ 75. yaşını kutladığımız Prof. Dr. Mahmut Önder Hortaçsu, 1966 yılında o zamanki adı Robert Kolej olan Boğaziçi Üniversitesi​nde​ Elektrik Mühendisliği lisans programını bitirdikten sonra, 1971 yılında Pittsburgh Üniversitesinde teorik fizik alanında doktorasını tamamladı. 1976 yılında Boğaziçi Üniversitesi​​nde Doçent, 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi​nde Profesör ünvanı aldı.

İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümün​de,​ ​b​aşlangıcından itibaren, gerek bölümün kurulması ve gelişmesi​ne katkılarıyla, gerek verdiği sayısız ders ve yetiştirdiği öğrencilerle, gerekse bilim​s​e​l çalışmalarıyla​,​ ​o​ bölümün unutulmaz hocaları arasın​da yer aldı​. 67 yaşında yaş haddinden dolayı emekli olmak zorunda kaldığından ve İTÜ’de derslerine ve araştırmalarına devam etmesi için yeterli olanak sunulmadığından, o tarihlerde yeni​lenmekte olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fizik Bölüm​üne yarı zamanlı öğretim üyesi olarak geçti.

60’ın üzerinde uluslararası yayına sahip Prof. Dr. Hortaçsu, 14 yüksek lisans ve 7 doktora öğrencisinin tez danışmanlığını yürütmüştür. 1997 yılında Türkiye Bilimler Akademisine asli üye olarak seçilen Prof. Dr. Hortaçsu, 2011 yılında bu kurumdan istifa etmiş ve yeni kurulan Bilim Akademisi Derneğine asli üye olarak kabul edilmiştir.

Kariyeri boyunca 1978-1980 arasında Alexander von Humboldt bursu ve 1982-1987 arasında ICTP asosiye üyeliği ile uluslararası çeşitli üniversitelerde araştırmalarda bulunmuş, TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsünde ve bu enstitünün Kandilli’ye taşınmasının ardından TÜBİTAK Feza Gürsey Enstitüsünde uzun yıllar yarı zamanlı araştırmacı olarak çalışmıştır.

Prof. Dr. Mahmut Hortaçsu halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde lisans ve lisansüstü seviyede derslerine devam etmekte ve aktif bilimsel araştırmalarını sürdürmektedir.

Değerli hocamız ve meslektaşımız Prof. Dr. Mahmut Hortaçsu ile birlikte aynı çatı altında çalışmaktan ve kendisiyle beraber 75. yaşını bu toplantı vesilesiyle tüm fizik camiası ile birlikte kutlamaktan son derece mutluyuz. Sizleri de Hortaçsu-Fest‘te görmekten büyük onur ve mutluluk duyarız.

Etkinlik, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsü, Bomonti Konferans Salonu’nda 10:00 ‐ 17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

MSGSÜ Fizik Bölümü

MSGSÜ Fizik Bölümünün iletişim bilgileri için lütfen tıklayınız.

%d blogcu bunu beğendi: