Fizik 202

Fizik 202 dersinin internet sayfasına hoş geldiniz. Bu sayfa öğrencilerin ders ile ilgili genel bilgiler
edinebilmeleri, ilave çalışma kaynaklarına ulaşabilmeleri ve ders ile ilgili duyuruları takip edebilmeleri için
oluşturulmuştur. Bu dersi alan öğrencilerin en az haftada bir defa duyurular kısmına göz atmaları gerekmektedir.

Dünya'nın manyetik alanı bizi güneşten gelen yüksek enerjili parçacıklardan korur.

Resim: Dünya’nın manyetik alanı bizi güneşten gelen yüksek enerjili parçacıklardan korur. Bu derste bu ve buna benzer elektromanyetik olaylara daha yakından bakacağız. (Kaynak: NASA)

Duyurular

 • Notlar: Final notlarınızı, laboratuvar notlarınızı ve dönem sonu harf notlarınızı burada bulabilirsiniz.
 • Final notlandırması: Final sınavındaki 13. soruyu (Faraday yasasının önemine dair örnek verilmesi) yanıtlandırıken, önceki yılların sınav çözümlerinden benim cümlelerimi aynıyla kopyalayan öğrenciler bu sorudan hiç puan alamadılar. Bu tür bir davranış bilimsel ahlaka aykırıdır ve esasen bilim camiasında buna “bilimsel hırsızlık” denilmektedir.
 • Final Çözümleri: Final sınavı çözümlerini burada bulabilirsiniz.
 • Bütünleme Sınavı: Bütünleme sınavı 4 Haziran Salı günü saat 15:00’de Matematik Bölümü’nün D1 dersliğinde yapılacaktır. Bütünleme sınavında test sorusu sorulmayacak ve öğrencilerin formül kağıdı kullanmalarına izin verilmeyecektir.
 • Final Sınavı:Final sınavımız 29 Mayıs Çarşamba günü saat 11:30’da Matematik Bölümü’nün D1 dersliğinde yapılacaktır. Final sınavı, test soruları da dahil olmak üzere önceki yıllarla aynı formatta olacaktır ve öğrenciler formül kağıdı kullanabileceklerdir.
 • İkinci Arasınav Notları: İkinci arasınavımızın notlarını burada bulabilirsiniz.
 • Osiloskop deneyi: Osiloskop deneyi ile ilgili pdf dosyasina buradan ulasabilirsiniz. Lütfen deneye gelmeden önce bu pdf dosyasını çalışınız ve deneye gelirken basılı bir kopyasını yanınızda getiriniz. Deneyle ilgili ön hazırlık sorularına yanıt vermeyi unutmayınız.
 • Osiloskop deneyi: Osiloskop deneyi elinizdeki laboratuvar föyünde bulunmamaktadır. Bu deney ile ilgili ön çalışma ve deney bilgilerini içeren pdf dosyası en geç deneyden önceki hafta sonunda bu sayfada yayınlacaktır. Osiloskop deneyini yapacak olan öğrencilerin deneye gelmeden önce bu pdf dosyasını çalışmaları ve deneye gelirken basılı bir kopyasını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
 • Arasınav Çözümleri: İkinci arasınavımızın çözümlerini burada bulabilirsiniz.
 • Laboratuvar Duyurusu: Laboratuvarda yapılan deneylere iki hafta ara verilmiştir. Salı grubu: 30 Nisan 2013 tarihinde, Perşembe grubu: 2 Mayıs 2013 tarihinde deneylere tekrar başlayacaktır. Laboratuvar notlarınız 528 numaralı odanın kapısına asılmıştır. Grupların yapacağı deneyleri ve tarihlerini görmek için tıklayınız.
 • İkinci arasınav: İkinci arasınavımız 16 Nisan Salı günü saat 15:00-16:30 arasında Matematik Bölümü’nün D1 dersliğinde yapılacaktır. İlk arasınava dahil olan konular ikinci arasınava dahil değildir. Sınavda doğrudan doğruya laboratuvar deneyleri ile ilgili soru sorulmayacaktır.
 • Arasınav Notları: İlk arasınavımızın notlarını burada bulabilirsiniz.
 • Arasınav Çözümleri: İlk arasınavımızın çözümlerini burada bulabilirsiniz.
 • Salı ve Perşembe deney gruplarının dönem ortasında yer değiştirmesinin çok fazla karmaşa yaratacağını düşünerek (özellikle ders çakışması yaşayan öğrenciler açısından) bu uygulamadan vazgeçtim. Salı grubunun dönem sonuna kadar salı günleri, Perşembe grubunun da dönem sonuna kadar perşembe günleri deney yapması daha iyi olacak. Bu konudaki düşüncelerinizi/itirazlarınızı bana iletebilirsiniz.
 • Laboratuvar föyü: Laboratuvar föyünüzü burada (pdf olarak) ve aynı zamanda okulumuzun fotokopicisinde (cilt ile birlikte 5TL) bulabilirsiniz. Bütün öğrenciler ilk laboratuvar haftasında ortak deneyi (Temel Devreler) yapacaklardır. Lütfen laboratuvara gelmeden önce bu deneyi çalışınız.
 • Laboratuvar kuralları: Bu dönem laboratuvarın işleyişinde önemli değişiklikler yapılacaktır. Laboratuvar ile ilgili bilgileri Fizik Laboratuvarı sayfasında bulabilirsiniz.
 • Laboratuvar föyü: Laboratuvar föyünüzü 8 Mart Cuma gününden itibaren bu sayfada (pdf olarak) ve aynı zamanda okulumuzun fotokopicisinde bulabilirsiniz. İsteyen öğrenciler föylerini fotokopiciden satın alabilir, isteyen öğrencilerse bu sayfadan indirip kendileri basabilirler. Her iki durumda da föyünüzün spiral ciltli ve kapaklı olması gerekiyor. Bütün öğrenciler ilk laboratuvar haftasında ortak deneyi (Temel Devreler) yapacaklardır. Lütfen laboratuvara gelmeden önce bu deneyi çalışınız. Bu dönem her deneyden önce 15 dakikalık bir kısa sınav yapılacak ve deney öğrecilere anlatılmayacaktır.
 • Laboratuvar: Fizik deneyleri 12 Mart Salı ve 14 Mart Perşembe günü başlayacaktır. Numarası 20110112035 ve daha küçük olan öğrenciler salı günleri, 20110112036 ve daha büyük olan ögrenciler ise perşembe günleri deney yapacaklardır. Dönemin ortalarına doğru bu durum tersine dönecektir. Belirlenen laboratuvar saati ile diğer dersleri çakışan öğrenciler lütfen deneyler başlamadan önce benimle temasa geçsinler.
 • Arasınav: İlk arasınavımız 7 Mart Perşembe günü saat 16:00 ile 17:50 arasındadır. Sınavımız, derslerimiz yaptığımız sınıfta yapılacaktır. Bütün öğrencilere başarılar dilerim.
 • İlk dersimiz 12 Şubat Salı günüdür. Bütün öğrencilere başarılar dilerim.
%d blogcu bunu beğendi: