3-Boyutlu Hiperbolik Uzaydaki Legendrian Düz Dual Yüzeyler Hakkında

 

Handan Yıldırım

İstanbul Üniversitesi, Matematik Bölümü

Özet: [1]’de verilen Kentaro Saji ile ortak olan bir çalışmaya dayanan bu konuşmada, 3-boyutlu hiperbolik uzay ve 4-boyutlu Lorentz-Minkowski uzayında bir φ∈[0,π/2] parametresine bağlı olan sözde-hiperkürelerin 1-parametreli aileleri arasındaki genişletilmiş Legendrian dualiteleri kullanarak; 3-boyutlu hiperbolik uzaydaki Legendrian düz dual yüzeylerle uğraşırız. 3-boyutlu Öklid uzayındaki bir yüzeyin Gauss dönüşümü için olan duruma benzer bir şekilde; 3-boyutlu hiperbolik uzaydaki bir yüzeyin düzlüğü, onun Legendrian dualinin düzlüğüyle tanımlanır. Bu konuşma boyunca, Legendrian dualin φ ye bağlı olan dual sözde-hiperkürede bir uzaysal eğri olduğu durumla ilgileneceğiz. Ayrıca bu yüzeylerin singüleritelerini ve singüleritelerin dualitelerini inceleyeceğiz.

[1] K. Saji, H. Yıldırım, Legendrian dual surfaces in hyperbolic 3-space, Annales
Polonici Mathematici 115 (2015), no. 3, 241-261.

Yer: MSGSÜ Bomonti Binası, Fizik Bölümü
Tarih: 30 Kasım 2017 Perşembe, 15:00