Lisans programımıza ilk üç sırada yerleşeceklere burs müjdesi

2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren devlet üniversitelerindeki temel bilimler alanına yani fizik, kimya, biyoloji, matematik programlarına ilk üç sırada yerleşen tüm öğrencilere YÖK bursu verilecektir. Dolayısıyla 2017-2018 eğitim öğretim döneminde bölümümüze alınacak 16 öğrenci arasında ilk üç sırada yerleşen öğrenciler YÖK bursuna hak kazanacaktır. Bu burs, ağırlıklı genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2,5 altına düşmemesi şartıyla dört yıl boyunca devam edecektir. Burs miktarı 2017 için aylık 625 lira olup her yıl YÖK kararıyla artırılacaktır.

Burs koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

YÖK’ün konuyla ilgili açıklaması için tıklayınız.

YÖK başkanı Saraç yaptığı açıklamada öğrencilerin temel bilim programlarına yönelmelerini teşvik ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Temel bilimler alanlarında en az lisans derecesine sahip Ar-Ge personeli istihdam eden Ar-Ge merkezlerine, bu personelin her birine ödedikleri aylık ücretin o yıl için uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarı kadar olan kısmı, iki yıl süreyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca karşılanmakta, Ar-Ge ve destek personelinin; bu 2 çalışmaları karşılığında elde ettikleri ücretlerinin, temel bilimler alanlarından birinde lisans derecesine sahip olanlar için yüzde doksanı gelir vergisinden müstesna tutulmaktadır.”

“2013 yılında temel bilimler alanında öğrenci sayısı 0 olan 20 program var iken artık bu programların dolulukları mühendislik programlarının önüne geçmiş bulunmaktadır. Halen yükseköğretim sistemimizde, 71 Fizik, 77 Kimya, 73 Biyoloji ve 82 Matematik programında 70.012 öğrencimiz eğitim görmektedir. Artık kılavuzda yer verdiğimiz tüm programlarda öğrencisi bulunmayan bir temel bilim programı bulunmamaktadır.”

YÖK başkanı Saraç’ın yaptığı açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız.

%d blogcu bunu beğendi: